শ্ৰী কৃষ্ণ মন্ত্ৰ|Krishna Mantra In Assamese

শ্ৰী কৃষ্ণ মন্ত্ৰ: মাজে মাজে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ বহু মন্ত্ৰ তেওঁৰ ভক্তসকলে জপ কৰে। এই মন্ত্ৰসমূহ ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ ধ্যান আৰু পূজাৰ বাবে বহুলভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যাতে আপুনিও জীৱনত কোনো বিপদৰ সন্মুখীন নহয় আৰু ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ আশীৰ্বাদ আপোনাৰ ওপৰত থাকে।

1.ওম শ্ৰী কৃষ্ণ পৰমত্মণে নম্

2. ওম অচ্যুতায় নম

3. অম গোবিন্দায় নম

4. ওম দ্বাৰকাধিশয় নম্

5. অম বৃন্দাবন বিহাৰিনেম

6. ওম নন্দ নন্দনয় নম্

7. ওম যাদবয় নম

8. ওম মধুসুদনয় নমহ

9. অম মাধবয় নম

10. ওম শ্ৰী কৃষ্ণ পৰমত্মণে নম্

11. ওম অচ্যুতায় নম

12. অম গোবিন্দায় নম

13. ওম দ্বাৰকাধিশয় নম্

14. অম বৃন্দাবন বিহাৰিনেম

15. ওম নন্দ নন্দনয় নম্

16. ওম যাদবয় নম

17. ওম মধুসুদনয় নমহ,অম মাধবয় নম

মহামন্ত্ৰ কোনটো?

বন্ধুসকল, যদি আমি মহামন্ত্ৰৰ কথা কওঁ তেন্তে হৰে কৃষ্ণ বৰ ডাঙৰ মহামন্ত্ৰ। ইয়াৰ লাভ হ’ব যে ই আপোনাক চাৰিওফালৰ পৰা শ্ৰীকৃষ্ণৰ পৰা আশীৰ্বাদ কঢ়িয়াই আনিব। শ্ৰদ্ধাৰে মহামন্ত্ৰ (“মহামন্ত্ৰ”) হৰে কৃষ্ণ মন্ত্ৰ উপনিষদৰ কালি-সন্তৰণত বৰ্ণনা কৰা মন্ত্ৰ। কৃষ্ণ গায়ত্ৰী মন্ত্ৰ কোনটো? এয়া শ্ৰী কৃষ্ণ গায়ত্ৰী মন্ত্ৰ। শ্ৰী কৃষ্ণ গায়ত্ৰী মন্ত্ৰ , ওম দেৱকিনন্দনয় বিদ্মহে।


ওম ক্লিম নমহ কাৰ মন্ত্ৰ?


বাইদেউ, এইটোক মা কালীৰ বীজ মন্ত্ৰ বুলি জনা যায়। যদি কোনো ব্যক্তিয়ে মা কালীৰ পূজাৰ সময়ত এই মন্ত্ৰবোৰ জপ কৰিবলৈ গৈ আছে তেন্তে এয়া তেওঁৰ বাবে এটা ভাল মন্ত্ৰ। কিন্তু যদি ব্যক্তিজনে এই মন্ত্ৰটো শ্ৰী কৃষ্ণৰ বাবেও ব্যৱহাৰ কৰে, তেন্তে আপুনি আপোনাৰ জীৱনত মা কালী আৰু ভগৱান শ্ৰী কৃষ্ণ দুয়োৰে আশীৰ্বাদ পাব।


কৃষ্ণৰ মূল বাৰ্তা কি?


আমি সকলোৱে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ জীৱনী পঢ়িছো, বা টেলিভিছনত দেখিছো। গতিকে জ্ঞানী সকলোৱে জানে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ বিষয়ে। তেওঁ আমাক মানুহক কৰ্মযোগৰ তথ্য দিছে। সেই ব্যক্তিজন যিয়েই নহওক কিয়। আমি কৃষ্ণক তেওঁৰ সকলো ৰূপত দেখিছো, প্ৰতিটো সম্পৰ্কতে তেওঁক আদৰ্শ হিচাপে গণ্য কৰিছো। আমি কেৱল ভক্তিৰে নিজৰ কাম কৰি থাকিব লাগে আৰু তাৰ ফল ভগৱানৰ ইচ্ছাৰ ওচৰত সমৰ্পণ কৰা উচিত।


শ্ৰী কৃষ্ণৰ সম্পূৰ্ণ নাম কি?


ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ সম্পূৰ্ণ নাম আছিল কৃষ্ণ বাসুদেৱ যাদৱ।

মাজে মাজে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ বহু মন্ত্ৰ তেওঁৰ ভক্তসকলে জপ কৰে। এই মন্ত্ৰসমূহ ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ ধ্যান আৰু পূজাৰ বাবে বহুলভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যাতে আপুনিও জীৱনত কোনো বিপদৰ সন্মুখীন নহয় আৰু ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ আশীৰ্বাদ আপোনাৰ ওপৰত থাকে।

মহামন্ত্ৰ কোনটো?

বন্ধুসকল, যদি আমি মহামন্ত্ৰৰ কথা কওঁ তেন্তে হৰে কৃষ্ণ বৰ ডাঙৰ মহামন্ত্ৰ। ইয়াৰ লাভ হ’ব যে ই আপোনাক চাৰিওফালৰ পৰা শ্ৰীকৃষ্ণৰ পৰা আশীৰ্বাদ কঢ়িয়াই আনিব। শ্ৰদ্ধাৰে মহামন্ত্ৰ (“মহামন্ত্ৰ”) হৰে কৃষ্ণ মন্ত্ৰ উপনিষদৰ কালি-সন্তৰণত বৰ্ণনা কৰা মন্ত্ৰ। কৃষ্ণ গায়ত্ৰী মন্ত্ৰ কোনটো? এয়া শ্ৰী কৃষ্ণ গায়ত্ৰী মন্ত্ৰ। শ্ৰী কৃষ্ণ গায়ত্ৰী মন্ত্ৰ , ওম দেৱকিনন্দনয় বিদ্মহে।


ওম ক্লিম নমহ কাৰ মন্ত্ৰ?


বাইদেউ, এইটোক মা কালীৰ বীজ মন্ত্ৰ বুলি জনা যায়। যদি কোনো ব্যক্তিয়ে মা কালীৰ পূজাৰ সময়ত এই মন্ত্ৰবোৰ জপ কৰিবলৈ গৈ আছে তেন্তে এয়া তেওঁৰ বাবে এটা ভাল মন্ত্ৰ। কিন্তু যদি ব্যক্তিজনে এই মন্ত্ৰটো শ্ৰী কৃষ্ণৰ বাবেও ব্যৱহাৰ কৰে, তেন্তে আপুনি আপোনাৰ জীৱনত মা কালী আৰু ভগৱান শ্ৰী কৃষ্ণ দুয়োৰে আশীৰ্বাদ পাব।


কৃষ্ণৰ মূল বাৰ্তা কি?


আমি সকলোৱে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ জীৱনী পঢ়িছো, বা টেলিভিছনত দেখিছো। গতিকে জ্ঞানী সকলোৱে জানে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ বিষয়ে। তেওঁ আমাক মানুহক কৰ্মযোগৰ তথ্য দিছে। সেই ব্যক্তিজন যিয়েই নহওক কিয়। আমি কৃষ্ণক তেওঁৰ সকলো ৰূপত দেখিছো, প্ৰতিটো সম্পৰ্কতে তেওঁক আদৰ্শ হিচাপে গণ্য কৰিছো। আমি কেৱল ভক্তিৰে নিজৰ কাম কৰি থাকিব লাগে আৰু তাৰ ফল ভগৱানৰ ইচ্ছাৰ ওচৰত সমৰ্পণ কৰা উচিত।
*শ্ৰী কৃষ্ণৰ সম্পূৰ্ণ নাম কি?
ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ সম্পূৰ্ণ নাম আছিল কৃষ্ণ বাসুদেৱ যাদৱ।

কৃষ্ণই কি শিক্ষা দিয়ে?


তাত আপোনাৰ আছে, আঠটা মূল্যৱান জীৱনৰ পাঠ যিবোৰ আমি মহাভাৰতত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ পৰা শিকিব পাৰো। কৰ্তব্য, নিস্বাৰ্থতা, ভক্তি, বিচ্ছিন্নতা, মমতা, নেতৃত্ব, সমস্যা সমাধান আৰু বন্ধুত্বৰ এই শিক্ষাই আমাক অধিক অৰ্থপূৰ্ণ আৰু গুণী জীৱন যাপনৰ পথ প্ৰদৰ্শন কৰিব পাৰে।

কৃষ্ণক কোনে বধ কৰিছিল?

ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই ভাৰতৰ প্ৰাচীন পশ্চিম উপকূলত শেষ নিশ্বাস ত্যাগ কৰিছিল বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। শ্ৰী কৃষ্ণই ১২৫ বছৰ জীয়াই আছিল, তেওঁৰ মৃত্যু হৈছিল খ্ৰীষ্টপূৰ্ব ৩১০২ চনৰ ১৮ ফেব্ৰুৱাৰীত।

কৃষ্ণই কি শিক্ষা দিয়ে?


তাত আপোনাৰ আছে, আঠটা মূল্যৱান জীৱনৰ পাঠ যিবোৰ আমি মহাভাৰতত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ পৰা শিকিব পাৰো। কৰ্তব্য, নিস্বাৰ্থতা, ভক্তি, বিচ্ছিন্নতা, মমতা, নেতৃত্ব, সমস্যা সমাধান আৰু বন্ধুত্বৰ এই শিক্ষাই আমাক অধিক অৰ্থপূৰ্ণ আৰু গুণী জীৱন যাপনৰ পথ প্ৰদৰ্শন কৰিব পাৰে।

কৃষ্ণক কোনে বধ কৰিছিল?

ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই ভাৰতৰ প্ৰাচীন পশ্চিম উপকূলত শেষ নিশ্বাস ত্যাগ কৰিছিল বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। শ্ৰী কৃষ্ণই ১২৫ বছৰ জীয়াই আছিল, তেওঁৰ মৃত্যু হৈছিল খ্ৰীষ্টপূৰ্ব ৩১০২ চনৰ ১৮ ফেব্ৰুৱাৰীত।

Author: Allinesureya

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *